SIK SORULAN SORULAR

Solucan gübresi, vücut ağırlıklarının %55’i kadar humus (gübre) üretebilme özelliğine sahip olan solucanların organik atıklarla (hayvansal dışkılar, bitkisel ve evsel atıklar gibi) beslenmesi ve bu atıkları sindirerek toprağa dışkı olarak bırakması sonucunda, bu dışkıların belirli işlemlerden geçirilerek %100 organik nitelikli gübreye dönüştürülmesi sonucunda oluşmaktadır.

Solucan gübresi, solucanların organik maddeleri humik maddelere dönüştürme işlemi sonucu çıkan bir üründür. Gübrenin niteliği solucanın tükettiği yemin niteliğine göre farklılık göstermektedir. Görünüşü siyah toprağa benzer ve diğer gübre çeşitlerine nazaran kokusuz olma özelliği ile rahatsız etmez.

En önemli özelliği ise organik bir yapıya sahip olması sebebiyle kimyasal gübrelerinin bir numaralı alternatifi olmasıdır.
 

 • Topraktaki organik madde miktarını arttırır.
 • Verim artışı sağlar.
 • Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri Sölom Sıvısı sayesinde bitki ve kök hastalıklarına karşı direnç sağlar.
 • Bitkide kök gelişimini hızlandırır. Saçaklanmayı arttırır. Kökün güçlü olmasını sağlar.
 • Hızlı büyüme ve gelişme ile üründe erkencilik sağlar.
 • İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözünerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.
 • Topraktaki mikroorganizma faaliyeti hızlanır.
 • Toprağın su tutma kapasitesini artırarak su stresini minimuma indirir.
 • Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.
 • Dona karşı bitki ve köklerinde direnç sağlar.
 • Nefaset, lezzet ve aromaya sahip ürün yetiştirilmesini sağlar.
 • Özellikle kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar. Bu sayede kimyevi gübre kullanım ihtiyacı zaman içerisinde azalır.
 • Asitli, kumlu toprakların parçacıklarını birbirlerine bağladığı gibi ağır killi topraklarda parça bağlılığını gevşeterek gözenekli yapıyı arttırır. Böylece toprakların bitki gelişimi için daha uygun bir yapı kazanmalarını sağlar.
 • İçerisinde hiçbir katkı maddesi yoktur, tamamen doğaldır.

Solucanlar çift cinsiyetli canlılardır. Vücutlarının karın kısmının ön tarafında 9-12. boğumlar arasında çiftler halinde erkek ve dişi üreme organları vardır. Erkeklik organı gözenekleri kıl gibi ve ’’C’’ şeklinde olup dişilik organı ise sırt bölgesine yakın bulunmaktadır.
 

Organik atık veya artıkları indirgemek için yapılan vermikompost çalışmalarında kullanılmakta olan ve en iyi sonuçları veren solucan türlerinin başında kırmızı Kaliforniya solucanı (Eisenia Fetida) gelmektedir.
Kırmızı Kaliforniya solucanı (Eisenia Fetida)’nın vermikompost yöntemlerinde en çok tercih edilen tür olmasının sebepleri şunlardır:

 • Diğer solucan türlerine oranla daha hızlı besin tüketir.
 • Daha yüksek üreme ve popülasyon artış oranına sahiptir.
 • Uygun şartlara sahip çevrelerde yaşama, mevcut besini tüketme ve çoğalma kapasitesi oldukça yüksektir.
 • Farklı iklim ve çevre koşullarına rahatlıkla uyum sağlayabilir.
 • Uygun çevre koşulları, kolay ulaşılan ve yeterli miktardaki besin kaynağı mevcut ise popülasyon artışı çok hızlı olur.

Kırmızı Kaliforniya solucanlarının yumurtlama (cacoon-koza yapma) zamanı uygun şartlar sağlandığı takdirde 2,5 ile 3. ay arasında gerçekleşmekte olup, mayıs ayı başından temmuz ayı sonuna kadar olan bu dönemde her bir solucan 18-26 kadar koza bırakabilmektedir. Yaklaşık olarak 20°C solucanların üremeleri için en ideal sıcaklık olup her bir solucan yılda ortalama 1500 yumurta (cacoon-koza) bırakabilir. Yetişkin 100 solucan ise 90 ile 120 günün sonunda üreyerek nüfuslarını 20-28 katına çıkarabilir. Bu artış sonucunda 2800 adet yetişkin, 5400 adet genç (yeni) ve 9000 adet yumurta (cacoon-koza) olduğu görülmüştür.
 

Kırmızı Kaliforniya Solucanları 40°C’yi geçmeyen sıcaklıkta ve her çeşit toprakta yetişebilme özelliğine sahiptir. Hayatta kalabilmeleri için gereken min. sıcaklık 0°C olup, yaklaşık olarak 20°C solucanların üretimi ve üremeleri için en ideal sıcaklıktır. Üretimde kullanılacak solucanların ise nem, pH, sıcaklık değerlerinin standartlara uygun olarak düzenlenmiş özel solucan besleme yataklarında beslenmesi gerekmektedir.
 

Solucanları deneme amaçlı olarak evimizde yetiştirebilmeniz mümkündür. Fakat solucanlar, çok hızlı bir şekilde ürediklerinden dolayı belirli bir zaman sonra çoğalan yeni solucanlar için yeterli alan kalamayabilir. Bu yüzden artan solucan sayısına bağlı olarak solucanlarınızı bahçenizde veya özel solucan besleme yataklarında yetiştirmeye devam edebilirsiniz.
 

Evde beslenmek isteyen solucanlara öncelikli olarak doğal yaşam ortamlarında tükettikleri besinlerin verilmesine dikkat edilmelidir. Bunların en başında da büyükbaş hayvan dışkıları, çürümüş ot ve yapraklar, yumurta kabuğu ve kartonu, kâğıt, asit içermeyen narenciye ve meyve kabukları ve yine asit içermeyen çürümüş sebze ve sebze kabukları gelmektedir. Bunun dışında solucanlara kesinlikle kimyasal madde içeren naylon, poşet, plastik vb. maddeler, herhangi bir hayvansal ürün, evcil hayvan dışkısı, peçete, tuvalet kâğıdı, tırnak, kemik vb. maddeler verilmemelidir.
 

Solucanların doğal bir ortamda yaşaması ilkesiyle oluşturulmuş bu yataklar solucanların gübre üretimini yapmaya başladığı alandır. Yatakların boyları solucan sayısına göre değişkenlik gösterirken, nem, pH, sıcaklık vs. gibi değerlerin standartlara uygun olması gerekmektedir. Aksi takdirde solucanlardan istenilen verimin alınabilmesi oldukça güç olabilir.
 

Sipariş vermek veya bilgi almak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.
 

Herhangi bir kimyasal madde içermeyen, içeriği tamamen doğal olan bir gübre çeşididir. Bu sebeple de kesinlikle hastalık yapıcı madde, parazit yumurtaları, ot tohumları ve en önemlisi ağır metalleri bünyesinde bulundurmaz. Böylece toprağın fiziksel ve biyolojik yapısını düzenleyerek bitkinin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunur.
 

Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (sölom sıvısı) gübreye geçirirler. Bu gübre de bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı olabilecek mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.